Finanční gramotnost zvyšuje výkon společnosti
Nikdo asi nepochybuje o tom, že pokud znáte pravidla jakéhokoliv chování, či aktivity, dokážete se v nich lépe a snadněji orientovat a dosahovat svých cílů. Například při hraní her. A stejné je to také na poli řízení společnosti. Pokud znáte pravidla, jak společnost funguje (jak jsou počítány zisky, co je to rentabilita, co je důležité pro investory, jak správně jednat s dodavateli apod.) spolupodílíte se na celkovém úsilí všech lidí pracujících ve společnosti, kteří chtějí dosáhnout společného cíle s co nejlepším výsledkem. Pokud jer na tom společnost dobře, lze očekávat, že na tom budou také dobře její zaměstnanci.
Pokud znáte pravidla, budete moci také lépe ohodnotit vlastní výkon a vidět cesty, jak se ještě zlepšovat. Obchodní společnosti s vyšším koeficientem finanční inteligence také lépe fungují. V dnešní době celá řada společností je stále řízena politikou a silou. Tato metoda práce odvádí manažery od skutečného řízení a je třeba si položit otázku, zda právě tímto způsobem mnozí zakrývají svůj amaterismus a malé znalosti. K takovým lidem se automaticky přilepí skupina pochlebovačů, donášečů drbů a těch, kteří se snaží docílit svého prospěchu touto metodou, neboť vědí, že se svou inteligencí a znalostmi na tom nejsou zrovna nejlépe. Nastává situace, kdy už své oddělení, divizi, či hůře, společnost vlastně neřídí, utápějí se v maličkostech a operativě, obviňují své podřízené z nekompetentnosti, neboť výsledky nejsou takové, jaké by sami očekávali, či jsou od nich očekávány. To už je jen zkratka k situacím, kdy z podniku odcházejí skutečně schopní lidé, to jsou většinou ti, kteří oponují nesmyslným postupům a nařízením. Na celkové výkonnosti společnosti se to projeví velmi záhy. Čas na nápravu mnohdy již není k dispozici.
Finančně inteligentní manažeři naopak vytvářejí náročné a odborné prostředí a tím významně přispívají k lepšímu výkonu společnosti. Díky své finanční inteligenci mohou přijímat daleko kvalitnější rozhodnutí a dokáží sledovat, zda se společnost nachází v tom správném bodu své roční, či jiné ekonomické periody. Řídí zdroje uvážlivěji, umí nakládat uvážlivě s finančními informacemi, tím přispívají k vyšší rentabilitě společnosti a vylepšují tak její cash flow. Pokud rozumíte cílům, kterých chcete dosáhnout a se znalostmi pracujete na jejich docílení, snadno zapojíte do společné činnosti i okolí a dosažení cílů již nic nebrání.
Kooperace je vždy náročnější a těžší než individualismus, ale přináší významně lepší výsledky. Je to jako orchestr a jeden muzikant. Jediný muzikant může hrát krásně, ale dobře sladěnému orchestru se nemůže vyrovnat. V orchestru musí být také velmi dobří muzikanti, ale navíc rozumí i tomu, jak přispívají svým dílem k celkovému výsledku.
A finanční inteligence také usnadňuje řízení dobře vedené společnosti. Není třeba připravovat plány na úrovně nejmenších detailů. Pokud máte inteligentní zaměstnance, stačí vytyčovat strategické záměry a hlavní ukazatele plánu. Způsob jejich dosažení můžete v mnoha aspektech ponechat na zaměstnancích. Nemůžete popsat všechny nenadále situace a změny. Inteligentní a vzdělaní lidé si s nimi poradí sami. Nebudou čekat na rozhodnutí „z hůry“. Buďte ale opatrní ohledně předjímání toho, kolik toho již vaši zaměstnanci znají. Provádějte proto pravidelná školení a hovořte o věcech, která vám připadají samozřejmé. Často lidi přivádíme do rozpaků tím, že pro nás samozřejmé věci prostě neznají. Přijímání dalších informací tak není dále efektivní.
Čím více společnost učí své zaměstnance finanční i jiné inteligenci, tím lépe dělá. Čím více zaměstnanci rozumí obchodům společnosti a znají její skutečný stav, tím lépe se společnosti daří.