Proč rozumět financím?

Finance ovlivňují činnost a stav každého podnikání, protože aby podnik fungoval, musí se odněkud peníze vzít a za další potřebné věci utratit. Manažer (i vlastník), který do podniku vkládá peníze, pokud je chytrý, musí si položit alespoň tyto otázky:Kolik peněz do podnikání jde z vlastnických peněz, kolik je jich tady z prodeje a kolik z ostatních zdrojů?

  • Které z našich produktů a regionů jsou nejziskovější? Které z nich naopak generují špatné zisky?
  • Jak dlouho trvá, než nám zákazníci zaplatí?
  • Máme správně nastaveny ceny?  Jak dobře využíváme naše aktiva (lidi, kanceláře, techniku,…)?
  • Jsme schopni správně nastavit množstevní slevy pro své důležité zákazníky?
  • Jak správně vybrat investiční příležitost, zajišťující rozvoj podnikání. Která z nich má pro nás ten nejlepší přínos?
  • Pokud zvýšíme naši produkci o 10%, jak se to projeví na straně našich výnosů a nákladů. Také o 10%?

 

Každá společnost (včetně těch nejmenších) vytváří svou účetní dokumentaci, rozpočet a výrobní / prodejní plán na příští období.  Pokud porozumíte dobře těmto dokumentům, můžete si klást ty správné otázky, jak dále v podnikání pokračovat a současně budete schopni přijímat správná rozhodnutí pro své podnikání, svou divizi, oddělení, nebo třeba jen pracovní tým.  

To, co je hodně důležité, je se naučit speciální finanční jazyk, kterému ze začátku nemusí být dobře rozumět. Mnohdy různé termíny, které se v jazyce financí používají, mohou znamenat v podstatě to samé (prodej a výnosy nebo zisk a příjem).  Pokud nevíte, co tyto pojmy znamenají, podívejte se do finančního slovníčku na těchto stránkách.

 

Instagram