Základní pravidla, pojmy a konvence

Rozvaha je součástí účetnictví a účetnictví rozhodně není exaktní vědou. Existuje zde značný prostor pro interpretaci a intelektuální dohady. Samozřejmě, základní pravidla zde musí existovat, jinak by nikdo uvnitř společnosti a ani vně se nemohl na čísla spolehnout. Takže určitá základní pravidla jsou přeci jen stanovena která zaručují konzistenci účetních informací. 

Hodnota peněz

V oblasti účetnictví, evidujeme pouze skutečnosti, které mohou být vyjádřeny v peněžním vyjádření. Ale s vyjádřením věcí v peněžním vyjádření je tu jedno velké nebezpečí. Evokuje to skutečnost, že všechny koruny jsou identické. To ale není vždy pravda. Koruny aktuálně zobrazeny v rozvaze jako hotovost nejsou stejné. Vezměte si příklad dluhu, který nemůže být proměněn na hotovost po mnoho měsíců. A v příkladech bychom mohli pokračovat.

Obchodní jednotka

Koncept udává, že aktiva a pasiva jsou vždy definována obchodním místem. Tento koncept nám předkládá podnikání jako entitu oddělenou od všech třetích stran. Například: Pokud majitel vloží krátkodobé peněžní zdroje do podnikání, v účetní dokumentaci se to promítne jako půjčka. Najdete ji v krátkodobých závazcích. Na osobním účtu této konkrétní osoby se ale zobrazí stejné peníze jako aktivum. Takže záleží, jak se na dané peníze díváme – mohou být jak aktivem, tak i dluhem.

Pojetí nákladů

V účetnictví jsou aktiva obvykle zadána jako náklad. Jak si můžete všimnout, skutečná hodnota majetku se v průběhu času mění. Jelikož je tato kategorie předmětem subjektivního názoru, je těžké získat stejný výsledek u této položky, pokud budou zpracovávat stejná vstupní data dva účetní. Celý proces je samozřejmě poměrně komplikovaný. Aktiva, sama o sobě nejsou obvykle předmětem prodeje a účetní se snaží definovat, jak správně aktivum zaznamenat. Zde si je třeba uvědomit, že rozvaha neznázorňuje skutečnou hodnotu společnosti. A ani to není jejím posláním. Je třeba si znovu připomenout, že rozvaha je výkazem toho, co daná společnost v daném okamžiku vlastní a co dluží. Rozdíl mezi tím, co společnost vlastní a co dluží se zobrazí ve vlastním kapitálu. To, jakým způsobem budou aktiva po dobu své životnosti časem „spotřebovávána“ ovlivňují odpisy.

Například, vezměme si automobil, který stojí např. 400 000 Kč. Jak se bude měnit jeho hodnota? Jednoduchý příklad uvádí tabulka.

Prosperující podnik – neomezené trvání

Každý podnikatel začíná své podnikání s předpokladem, že obchodování bude v budoucnu pokračovat donekonečna. To ovšem neznamená, že kdykoli mohou vzniknout dobré důkazy k opaku. Avšak do tohoto okamžiku je zřejmé, že obchodní majetek pracuje jako generátor zisku a není určen k prodeji. Ale jakmile jednou podnik ukončí obchodování, aktiva již dále neumožňují generovat tržby ani zisky. Je čas aktiva prodat. A teď si můžeme povšimnout rozdílu mezi účetní hodnotou aktiva vedenou v rozvaze (tady rozvaha vychází z principu neomezeného trvání účetní jednotky) a "tržní cenou"-Jinými slovy cenou, za kterou jste byli schopni majetek prodat.

Duální koncept

V podnikání je třeba vědět, nejen odkud peníze přišly, ale i jak byly tyto peníze použity. Nestačí jednoduše říci, například pokud někdo vložil řekněme 2 500 Kč do svého podnikání. Musíme zjistit, jak byly peníze použity.  

Podívejte se na následující tabulku:

Ve sloupci 1 je uveden stav rozvahy před tím, než vlastník vložil do svého podnikání další kapitál ve výši 2 500 Kč.

Ve sloupci 2 vidíte, co se stane s finanční částí, po vložení dané částky. Všimněte si ale, že rozvaha se „rozvážila“ a nesouhlasí hodnota aktiv a pasiv. Je to jasně logické, protože poté, co obdržíme další peníze, musíme s nimi něco udělat.

Ve sloupci 3 je vidět, jak jsme s nimi naložili: Jsou obsaženy v penězích, které máme k dispozici. Takže například můžeme financovat více našich obchodních partnerů při nákupu našich produktů obchodním úvěrem, daných splatností faktur, nebo nakoupit další zásoby, či zaplatit nějaké závazky atd. Nicméně musí být dodržen základní vztah:

Aktiva = vlastní  kapitál  +  závazky

Proto se nám o investovanou částku také zvýší oběžná aktiva.

To je princip podvojného účetnictví. Můžete o tom přemýšlet jako o účetním ekvivalentu Newtonova zákona: „Každá akce vyvolá následnou reakci“.

 

Instagram